تبلیغات
سایت خبری بخوانید - عمارت قاجاریه در اهواز در آستانه تخریب (+عکس)
سه شنبه 18 تیر 1392  12:02 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع خبر: اخبار فرهنگی ،

 روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی استان خوزستان اعلام كرد: "سرای عجم" به تقاضا و پیگیری مستقل مالك از فهرست ثبت آثار ملی خارج شده است.
 
سودابه افشار در گفت‌و گو با ایسنا  اظهار كرد: وقتی ملكی مالك خصوصی داشته باشد و آن را از فهرست ثبت ملی بیرون بیاورد بعد از آن بنا در پروسه مالكیت خصوصی قرار می‌گیرد.
 
.


وی افزود: اداره میراث فرهنگی فقط می‌تواند آثاری را كه ثبت ملی شده‌اند محافظت كند اما سرای عجم با رأی دیوان عدالت از فهرست آثار ملی خارج شده است.
 
گفتنی است «سرای عجم» بنایی تاریخی در اهواز است که در سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۸۷۵ ثبت ملی شد.
 
این بنا در گذشته هم به عنوان یکی از کاروانسراهای شیخ خزعل در دوره قاجاریه بوده و هم بازار و در حال حاضر به عنوان انبار از آن استفاده می‌شود.
 
بنای «سرای عجم» از لحاظ معماری منحصر به فرد و بنایی یک طبقه است و دارای آجر چینی، ستون‌های حجاری شده، حجره‌های متعدد، سنگ‌فرش و در و پنجره چوبی است
 
این بنا در خیابان پشتی خانه دادرس قرار دارد. سرای عجم که در خیابان آزادگان اهواز (۲۴ متری سابق) واقع است در تملک شخصی است که بالکن مهدیان را برای همیشه تخریب کرد و قصد تخریب «سرای عجم» را نیز دارد.
 
مالک آن به این بهانه که در هنگام ثبت ملی بنا از وی اجازه کسب نشده قصد خارج کردن آن از فهرست آثار ملی را دارد. در حالی که سازمان میراث فرهنگی در هر استان موظف است نسبت به ثبت و حفاظت بناهای واقع در محدوده بافت تاریخی شهر، ابلاغ به شهرداری و شورای شهر و احیای بافت‌های تاریخی اقدام کند اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نیز برای این بنا که از خانه دادرس هم بیشتر در معرض خطر است هیچ گونه اقدام مرمتی و یا صرف هزینه نکرده است.
 
تا سال ۱۳۸۹ بخشی از این بنا تخریب شده و مالک قصد تخریب کل بنا و احداث ساختمانی جدید را در محل آن دارد. سرای عجم از جمله بناهای در معرض خطر است که با ادامه روند تخریب پیش‌بینی می‌شود در آینده تخریب خواهد شد. ضمن آن که مالک بنا سابقه تخریب بالکن مهدیان را در کارنامه خود دارد. 

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

سایت خبری بخوانید

جدیدترین اخبار خارجی , داخلی,اقتصادی , سیاسی , فرهنگی و هنری , ورزشی , علمی