تبلیغات
سایت خبری بخوانید - شرایط معافیت فرزندان خانواده‌های ایثارگر
دوشنبه 29 تیر 1388  05:10 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع خبر: اخبار اجتماعی ،

سردار موسی كمالی، مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در گفتگویی اختصاصی به سوالات مختلف خبرنگار جام‌جم آنلاین در باره قانون جدید خدمت سربازی پاسخ داده است. دو بخش این مصاحبه را روزهای گذشته از نظر گذراندید. اكنون قسمت سوم آن تقدیم می شود.
.


 وضعیت خدمت فرزندان شهدا چطور است؟

برابر مصوباتی كه داریم 2 تا از فرزندان شهدا معافند. ممكن است یك شهید قبل از شهادت سابقه جبهه یا اسارت داشته باشد، لذا فرزند سوم و حتی فرزند چهارم شهید می‌تواند از مقرراتی كه برای رزمندگان و یا برای آزادگان است، استفاده كند.

 فرزندان آزادگان چطور؟

آزادگانی كه سه سال اسارت داشته باشند، یك فرزندشان  معاف است. آزاده ای كه كمتر از سه سال اسارت داشته باشد، به ازای هر سال شش ماه از خدمت فرزندش كسر خدمت می گردد.

 فرزندان جانبازان چطور؟

یك فرزند جانباز 25 درصد و بالاتر، معاف می‌شود. اما اگر جانبازی زیر خدمت 25 درصد باشد به تناسب جانبازی از خدمت فرزندش كسر می شود.

فقط یك فرزند جانباز زیر 25 درصد می‌تواند از این تسهیلات استفاده كند؟

بله فقط یك فرزند. یك رزمنده جانباز نمی تواند امتیازات خود را به 2 فرزند بدهد. اما اگر زن و شوهر هر 2 رزمنده و یا جانباز هستند، هر كدام می توانند  امتیاز خودشان را به یكی از فرزندان بدهند.

البته اگر یك جانبازی، آزادگی و رزمندگی هم داشته باشد، می تواند از هر 2 تسهیلات برای 2 فرزندش استفاده كند.

فرزندان رزمندگان چطور؟

برای رزمندگان 30 ماه جبهه ملاك است. یعنی اگر رزمنده ای 30 ماه سابقه جبهه داشته باشد، یك فرزندش معاف می‌شود. اگر 60 ماه داشته باشد، 2 فرزندش از خدمت سربازی معاف هستند. كمتر از 30 ماه به نسبت حضور در جبهه از خدمت فرزندش كم می شود. مثلا، اگر رزمنده‌ای 50 ماه سابقه جبهه دارد، برای 30 ماه یك فرزند معاف می‌شود و  برای 20 ماه دیگر نیز به تناسب از خدمت فرزند دوم كسر می‌شود.

 به تناسب كسر كردن خدمت چگونه است؟ به عبارتی فرزند جانباز زیر 25 درصد یا رزمنده‌ای كه كمتر از 30 ماه جبهه دارد، چقدر از خدمت فرزندش كم می‌شود؟

 ما به خاطر 30 ماه جبهه 18 ماه از خدمت سربازی را معاف می‌كنیم. اگر كمتر از این باشد، طبق فرمول محاسبه خواهد شد. اینطوری حساب می كنیم می گوییم هر چقدر پدر سابقه جبهه دارد ضربدر 60 درصد می شود بعد خدمت فرزندش را محاسبه می كنیم ببینیم خدمتش چقدر می شود. اگر خدمتش 14 ماه یا 13 ماه شود،  از آن امتیازات تحصیلی و یا حضور در منطقه عملیاتی هم می‌تواند استفاده كند. یعنی اگر فرد فوق لیسانس هم باشد، 2 ماه دیگر از خدمتش كسر خواهد شد.

 قبلا وقتی طرح خرید خدمت بود، خانواده‌های ایثارگران و جانبازان از امتیازاتی برخوردار بودند، بعنوان مثال برادر یك جانباز زیر 25 درصد از 50 درصد تخفیف برخوردار می‌شد، اگر یك جانباز برای خرید خدمت برادرش از این طرح استفاده كرد آیا الان می‌تواند برای كاهش خدمت پسر یا دامادش هم اقدام كند؟

 مانعی ندارد. ایثارگرانی كه قبلا از تسهیلات خرید خدمت (تخفیف مبلغ) استفاده كرده‌اند، می‌توانند برای معافیت یا كسرخدمت فرزند استفاده كنند.

فرزندان شهدا یا جانبازان و رزمندان می‌توانند از 2 تسهیلات استفاده كنند؟

هر فردی به جز خانواده شهید می تواند از 2 تا تسهیلات استفاده كند. یعنی  می‌تواند از امتیاز جانبازی و رزمندگی و یا از جانبازی و آزادگی استفاده كند. بنابراین اگر فردی70 ماه سابقه جبهه دارد و 50 درصد جانباز است، برای آن 70 ماه 2 فرزندش معاف می‌شوند و برای50 درصد جانبازی هم 2 فرزند دیگرش معاف می‌شوند. بنابراین چنین افرادی می‌توانند 4 فرزند خود را معاف كنند.

ولی برای فرزندان شهدا قضیه فرق می كند چون آنها محدودیتی ندارند. 2 فرزند شهید معاف می شوند همچنین دیگر فرزندان می‌توانند از امتیازات رزمندگی و جانبازی و امتیازات دیگر برخوردار شوند.

طرح كاهش خدمت سربازی آیا شامل فرزندان افرادی كه در دوره جنگ تحمیلی در منطقه عملیاتی حضور داشته اما سرباز بودند و در حال حاضر جانباز و آزاده نیستند، هم می‌شود؟

این مقررات شامل همه افرادی می شود كه در منطقه عملیاتی حضور داشتند كه عبارتند از كاركنان نیروهای مسلح اعم از كاركنانی كه حالا پایور ، كارمند و پیمانی هستند، سربازان وظیفه ، بسیجیان ، نیروهای مردمی  و كاركنان دولت.

وضعیت فرزندان كاركنان دولت به چه صورت خواهد بود؟

كاركنان دولت 2 دسته اند یك عده كسانی بودند كه از طریق نیروی مقاومت بسیج در جبهه‌ها حضور داشتند كه فرزندان آنها از سوابق جبهه پدرانشان می‌توانند استفاده كنند  و عده دیگر كسانی هستند كه كارمند سازمانها و یا نهادهایی همچون صدا و سیما، خبرگزاری جمهوری اسلامی یا سازمان تبلیغات بودند و برای انجام ماموریت های محوله این سازمانها در جبهه‌ها حضور یافتند كه فرزندان آنها از 50 درصد سوابق جبهه آنها می‌توانند استفاده كنند. یعنی  اگر یك كارمند صدا و سیما برای فیلمبرداری 50 ماه در جبهه حضور یافت، 25 ماه از سابقه جبهه‌ وی برای كسر خدمت فرزندش به تناسب محاسبه خواهد شد.

اما نیروهای جهاد سازندگی سابق كه بعنوان ماموریت در جبهه حضور می‌یافتند، از این قاعده مستثی هستند و همه سوابق جبهه آنها برای فرزندانشان محاسبه می‌شود.

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

سایت خبری بخوانید

جدیدترین اخبار خارجی , داخلی,اقتصادی , سیاسی , فرهنگی و هنری , ورزشی , علمی