تبلیغات
سایت خبری بخوانید - جزئیات تعطیلی پنج شنبه ابتدایی ها
دوشنبه 15 فروردین 1390  05:21 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع خبر: اخبار داخلی ،

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از اجرای داوطلبانه "تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی" از هفته آینده خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش این طرح از سال تحصیلی 91-90 به صورت كشوری اجرا می‌شود.

فاطمه قربان در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: شورای عالی آموزش و پرورش برای مدیریت بهینه زمان آموزش، فراهم كردن زمینه تحول آفرینی در فرایند تعلیم و تربیت و همچنین كیفیت بخشی به برنامه‌های آموزشی و تربیتی، طرح ساماندهی زمان آموزش ابتدایی را با تعطیلی روز «پنجشنبه» این مدارس تصویب كرده است.
.وی افزود: تقویت انگیزه و نشاط دانش‌آموزان برای فراگیری بیشتر دروس، گسترش فعالیت‌های پرورشی و فوق برنامه برای رشد همه جانبه تربیتی دانش‌آموزان و انطباق بیشتر برنامه‌های آموزشی و تربیتی با شرایط سنی و ویژگی‌های روانی دانش‌آموزان از اهداف این طرح به شمار می‌رود.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، تقویت ارتباط مدرسه و خانواده‌، تحكیم تعامل عاطفی دانش‌آموزان با خانواده‌، انعطاف پذیری برنامه‌ها و زمان آموزش متناسب با شرایط اقلیمی و منطقه‌ای و همچنین تقویت انگیزش و فراهم كردن زمینه‌های ارتقای تحصیلی و حرفه‌ای شغلی و پژوهشی معلمان ابتدایی را از دیگر اهداف این طرح برشمرد.

وی تصریح كرد: با اجرای این طرح، دانش‌آموزان مدارس ابتدایی پنج روز در مدرسه حضور خواهند داشت و این امر علاوه بر تقویت بنیان خانواده‌، به افزایش انگیزه دانش‌آموزان برای تحصیل كمك خواهد كرد.

با اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی یك ساعت به ساعت آموزشی اضافه می‌شود

قربان با بیان این كه اجرای سراسری طرح تعطیلی سراسری پنجشنبه مدارس ابتدایی بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش از اول مهر ماه سال جاری آغاز می‌شود، اضافه كرد: بر اساس دستورالعمل اجرایی كه ششم فروردین به استان‌ها اعلام شده است، مدارسی كه داوطلب اجرای این طرح هستند، می‌توانند از 20 فروردین ماه سال جاری مصوبه جلسه خود را به مناطق و ادارات آموزش و پرورش استان‌ها اعلام كنند.

به گفته وی، در حال حاضر حدود 60 هزار مدرسه ابتدایی در كشور فعالیت دارند كه حدود شش میلیون دانش‌آموز (حدود 45 درصد از دانش‌آموزان كشور) را تشكیل می‌دهند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تاكید كرد: با اجرای طرح تعطیلی روز پنجشنبه مدارس ابتدایی، نه تنها ساعات آموزشی دانش‌آموزان كاهش نمی‌یابد، بلكه یك ساعت نیز به ساعت آموزشی آن‌ها افزوده می‌شود؛ بر این اساس، آموزش شش روز كاری در 24 ساعت آموزش در هفته به پنج روز كاری با 25 ساعت آموزش تغییر می‌یابد.

 مدارس ابتدایی در صورت تمایل می‌توانند اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها را آغاز كنند

وی با بیان این كه در حال حاضر حدود 20 درصد از مدارس ابتدایی در نوبت بعداز ظهر تشكیل می‌شوند، ادامه داد: از سال تحصیلی 91ـ 90 تدابیری اتخاذ خواهد شد تا با ساماندهی فضاهای آموزشی و همچنین نیروی انسانی، مدارس ابتدایی با اولویت نوبت صبح تشكیل شود.

قربان خاطر نشان كرد: در حال حاضر مدارسی كه بخواهند به صورت داوطلبانه تعطیلی روز پنجشنبه‌ها را اجرا كنند، مشكلی ندارند و طبق دستورالعملی كه به استانهای كشور ابلاغ شده می توانند گزارش جلسات خود را به ادارات آموزش و پرورش اعلام و از هفته آینده برنامه خود را اجرایی كنند.

مدارس ابتدایی می‌توانند روزهای پنجشنبه فعال و دایر باشند

همچنین مهندس نوید ادهم ـ دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش ـ نیز در گفت‌وگویی با ایسنا، با اشاره به مصوبه ساماندهی آموزش دوره ابتدایی، درباره چگونگی اجرای این طرح در مدارس، اظهار كرد: برنامه هفتگی مدارس ابتدایی به میزان حداقل 800 جلسه در طول سال تحصیلی با رعایت جدول درسی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش تنظیم و اجرا می‌شود.

وی عنوان كرد: در تنظیم برنامه هفتگی باید برنامه آموزش تربیتی مدارس در قالب 25 جلسه آموزشی برای كلیه پایه‌های تحصیلی و منحصرا در پنج روز هفته سازماندهی و اجرا شود.

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش اضافه كرد: زمان هر جلسه برای پایه اول و دوم 45 دقیقه و برای پایه‌های سوم، چهارم و پنجم ابتدایی 50 دقیقه تعیین شده است.

به گفته وی، برای پایه‌های اول و دوم بعد از هر جلسه آموزشی 20 دقیقه و برای پایه سوم، چهارم و پنجم نیز 15 دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته شده است.

نوید ادهم بیان كرد: بر اساس این طرح، روزانه 15 دقیقه به مراسم آغازین و 20 دقیقه به اقامه نماز جماعت در مدارس اختصاص می‌یابد و تلفیق زمان دو جلسه آموزش و حذف زمان استراحت بین آن‌ها مجاز نیست.

وی یادآور شد: زمان شروع و پایان ساعات كار روزانه مدارس بر حسب شرایط جغرافیایی هر منطقه و با پیشنهاد اداره كل آموزش و پرورش استان و همچنین تایید شورای آموزش و پرورش آن استان ابلاغ می‌شود.

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تصریح كرد: مدارس ابتدایی می‌توانند روزهای پنجشنبه برای طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی و تربیتی از جمله فعالیت‌های فوق تربیتی همچون اردوها، بازدیدها و فعالیت‌های ورزشی دایر باشند. 

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

سایت خبری بخوانید

جدیدترین اخبار خارجی , داخلی,اقتصادی , سیاسی , فرهنگی و هنری , ورزشی , علمی